
Tema for mai: Plast og resirkulering
Hva skjer om vi kaster avfall i naturen? Plast hører ikke hjemme i naturen og brytes heller ikke ned i naturen. Derfor er det viktig å unngå at avfall havner i naturen i første omgang. Hvis vi resirkulerer emballasjen riktig kan materialene håndteres riktig og naturressursene kan brukes på nytt og på nytt. Slik unngår vi at materialer og farlige stoffer havner på avveie -eller i naturen.
Barn og unge er ofte veldig opptatt av at vi ikke må kaste avfall i naturen. Og det har de helt rett i! Plast og resirkulering er tema som er lett for barna å engasjere seg i, og det er et område hvor barna kan kjenne at de er med på å gjøre en forskjell.
Hva står det i rammeplanen?
I rammeplanen står det at SFO skal ha gode rutiner for hygiene og avfallshåndtering og bør formidle disse til barna. SFO skal også støtte barna i å utvikle naturglede og i å ta vare på seg selv, hverandre og naturen. SFO skal oppmuntre barn til å reflektere og handle etisk og miljøbevisst, vise solidaritet og ta veloverveide valg. Det står også at SFO kan vurdere hvordan områder i lokalmiljøet kan brukes i lek, utforsking og fysisk aktivitet..
Dette finner dere i månedens tema
Gjennom aktiviteten Sorteringsstafett lærer barna om gjenvinning og hvilket type avfall som skal hvor. Dere kan også ta med barna på Plastjakt i naturen og lage Plastkunst av av det dere finner. Aktiviteten gir barna kunnskap og erfaringer om plast i naturen, og setter fokus på avfallssortering og gjenbruk av plast. Begge disse aktivitetene legger også til rette for lek, utforskning og fysisk aktivitet i lokalmiljøet.
I månedens Dypdykk i kunnskapsportalen får dere lære om resirkulering og hvordan vi tar vare på ressursene våre på en god måte. Se også webinaret En jungel av avfall hvor vi får høre hvordan en spesialbase på Korsvoll AKS bruker kildesortering og plastjakt som en reglemessig aktivitet for å skape engasjement og mestring blant barna.
I årshjulet anbefaler vi å fokusere på dette temaet i mai, men dere velger selv hvordan dere vil legge opp Matjungelåret på deres SFO/AKS.
Aktiviteter for barna

Aktivitet: Sorteringsstafett
Her lærer barna om gjenvinning og ulike sorteringssymboler gjennom en sorteringsstafett. Barna skal løpe og legge søppel i riktig søppelbøtte, for å lære seg hvilket type avfall som skal hvor.

Aktivitet: Plastjakt
Plastavfall skaper store problemer for mennesker, dyr og miljø. For å unngå at avfallet havner i havet er det viktig å plukke det opp, og her kommer plastjakten inn. Ta med dere hansker og poser ut på tur. Dere kan jakte på plast og avfall i fjæra, eller i andre naturområder i nærmiljøet deres.

Aktivitet: Plastkunst
Ta med barna på plastjakt i naturen og lag et kunstverk av plasten dere finner. Aktiviteten gir barna kunnskap og erfaringer om plast i naturen, og setter fokus på avfallssortering og gjenbruk av plast.
Kompetanseheving for de voksne
I disse dypdykkene får du lære merom emballasje og spesielt plastemballasje, og hva vi kan gjøre for å ta vare på naturressursene våre på best mulig måte. Under kan du velge det formatet på kompetansehevingen som passer best for dere.

PLAST OG RESIRKULERING PÅ UNDER 15 MINUTTER
Video og refleksjonsspørsmål om temaet, som du kan gjøre individuelt eller i personalgruppen, på under femten minutter.

PLAST OG RESIRKULERING PÅ UNDER 1 TIME
Video, refleksjonsspørsmål og gruppeoppgaver om temaet, passer fint å gjøre i fellesskap på personalmøter.
Webinar – EN JUNGEL AV AVFALL
Mange barn er opptatt av plast i havet og er engasjert i å unngå at avfall havner i naturen. SFO er en ypperlig arena for å sette fokus på dette gjennom smarte grep for kildesortering og praktiske aktiviteter som involverer barna. Lurer du på noe om kildesortering på SFO, og hvordan man kan involvere barna i dette med gjenvinning?
I dette webinaret er vi så heldige å få med oss Amalie Rosnes som er fagkonsulent i renovasjons- og gjenvinningsetaten i Oslo kommune og jobber nærmere bestemt med kildesortering i skolesammenheng. Vi har også med fått med oss en vaskeekte jungelhelt fra Korsvoll AKS. Rita Foss er baseleder ved Korsvoll, og skal fortelle mer om hvordan de jobber med å involvere barna i kildesortering hos seg.
Utforsk også
Dypdykk: Matredding Bærekraftig mat på SFO
Mer inspirasjon: Sortere.no 5 for hvalen Jungelaksjonen for havet
Har du spørsmål eller kommentarer til Matjungelen?
Ta kontakt med oss på post@matjungelen.no
Husk: Du kan gjerne sende inn bilder og videoer fra aktivitetene på SFO til oss på e-post, så legger vi det ut på Jungeltelegrafen.